Jurga Vile, Lina Itagaki

Sibīrijas haiku

10+LV
1h 50min  / 2 cēlieni
Lielā zāle
12.00 - 22.00 EUR

Tuvākās izrādes

Par izrādi

Dramatizējums: Valters Sīlis
Pirmizrāde: 12.01.2024.

“Sibīrijas haiku” ir vizuāli poētiskā un tehnoloģiski smalkā manierē izveidots papīra animācijas iestudējums, kas izseko mazā lietuviešu zēna Aļģa pieredzei un redzējumam, kopā ar ģimeni nonākot izsūtījumā Sibīrijā. Izrāde tapusi pēc daudzu godalgu ieguvušā tāda paša nosaukuma lietuviešu grafiskā romāna, ko veidojusi rakstniece Jurga Vile un māksliniece Lina Itagaki. Režisors Valters Sīlis ar radošo komandu šo darbu veidojis kā tehniski niansētu un emocionāli piepildītu vēstījumu bērniem no 10 gadu vecuma par Baltijas valstu iedzīvotāju deportācijas pieredzi, atklājot šīs vēstures lappuses no bērna skatupunkta.

Izrādi iespējams skatīties arī skolu programmas T-STUNDA ietvaros darbadienu rītos - vairāk informācijas ŠEIT

Radošā komanda

Režisors:
Valters Sīlis
Mākslinieks:
Uģis Bērziņš
Mūzika:
Gatis Krievāns
Video mākslinieks:
Toms Zeļģis
Gaismu mākslinieks:
Uldis Andersons
Tulkotāja:
Dace Meiere

Video

SIBĪRIJAS HAIKU - skatītāju viedoklis
SIBĪRIJAS HAIKU - aktieri
SIBĪRIJAS HAIKU - režisors Valters Sīlis
SIBĪRIJAS HAIKU - mākslinieks Uģis Bērziņš

Atsauksmes

(No Twitter)

Lūdzu, lūdzu, lūdzu ejiet uz @Lelluteatris izrādi “Sibīrijas haiku”!!! Tāpēc, ka tik izcils darbs pusaudžiem un viņu sākumiem nekad vēl nav bijis!! Tagad ir! IR! Iz-ci-la!

(No Facebook) Dace Balode

Mērķtiecīgi gāju lūkot interesantas formas izrādi un sastapos ar izcili izstāstītu skaudru, nežēlīgu, biedējošu, bet bērna, lietuviešu puisēna, acīm tik ļoti skaistu, poētiski gaišu, sirsnīgu un godīgu pieredzes stāstu - mūsu kopīgo vēsturi. Aicinu, aizejiet, vediet bērnus... Virs norādītajiem 10+, izrāde ir visu vecumu skatītājiem (izrādes laikā zālē valdīja absolūts klusums). Nebaidieties, būs jāraud un vienlaicīgi jājūsmo par tik precīzi atrasto, it kā vienkāršo stāsta formu un mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem, kas precīzi trāpa sirdī un prātā un paliks tur ilgi... Un tā tam ir jābūt, lai ābelēs ienāktos āboli, jo āboli ir arī Latvija.

Gunta Dravniece

Spēcīga, ļoti kvalitatīva izrāde. Lieliska režija, izpildījums. Nebiju bijusi Leļļu teātrī vairāk kā 40 gadus. Bija vērts atgriezties. Paldies!

Alise

Izrāde bija vizuāli fascinējoša un apbrīnojama, tā ierāva sevī tik dziļi, ka brīžiem aizmirsās, ka skatījos dzīvu izrādi nevis animācijas filmu. Kā cilvēkam, kas ikdienu saista ar mākslu, izrāde radīja milzīgu iedvesmas pārplūdumu.

Gabriela

ļoti izbaudīju izrādes formu!! tik nopietna tēma pasniegta tik skaistā un interesantā veidā. apbrīnoju arī aktieru darbu, jo tā precizitāte, kas tika ievērota, ir patiešām lieliska. visu izrādi domāju par to, kā viss ir pārdomāts līdz sīkākajai detaļai. PALDIES Leļļu teātrim un ceru uz vairāk izrādēm, kas tik ļoti ievelk arī pieaugušos :)

(No Facebook) Gundega Kuzmina

Vakar biju ar Lienu uz Latvijas Leļļu teātris "Sibīrijas haiku". Ak! baudījums visādos aspektos. Aizraujošs stāsts, apbrīna par tehnisko izpildījumu, aktiermeistarību. Un pāri visam - emocijas, sajūtas. Tā brīnišķīgā reize, kad pēc izrādes esi sajūsmināts - par visu! Paldies aktieriem un režisoram. Iesaku visiem! Lieliem un maziem.

(No Twitter) Kristīne Līcis

SIBĪRIJAS HAIKU ir izcila, smaga - ne drūma! - izrāde par smagu tēmu, 1941.g 14.jūn deportācijām no Lietuvas un dzīvi Sibīrijā bērna acīm. Fantastiski papīra tēli ar kameru palīdzību kļūst kustīgi, dziļi un īsti, publikas uzmanība piekalta skatuvei.

Alma

Milzīga pateicība radošai komandai par izcilo veikumu! Izrāde kas kustina dvēseli emocionāli un estētiski. Lieliem un maziem. Ejiet paši, vedat bērnus! Must see.

(No Twitter) Oskars Kaulēns

“Sibīrijas haiku” Leļļu teātrī ir pilnīgs kosmoss - vizuāls, tehnisks un saturisks meistardarbs. šķiet, tas ir emocionāli pieskarošākais stāsts par Sibīrijas pieredzi, kāds teātrī ir skatīts. jo tiek dzīvots un izturēts ar naiva, cerību pilna bērna sirdi. lūdzu, aizvediet sevi!

(No Twitter) Tālis Eipurs

Es piesakos strādāt uz nedēļu Leļļu teātra garderobē bez atlīdzības, ja "Sibrīrijas haiku" netiks vismaz nominēta mūsu teātra balvām. Tur ir viss - detaļas, stāsts, estētika, emocijas, īstums, labsirdība. Un vispār - ejiet uz Leļļu teātri. Tur ir un būs darbi arī pieaugušajiem.

(No Twitter) Sanita Jemberga

Pēc "Sibīrijas haiku" Leļļu teātrī ir grūti aplaudēt, jo grūti to darīt par godu skumjām un šausmām. Bet vajag, jo Valters Sīlis un komanda uz skatuves rada aizraujošu stāstu, ar kura palīdzību mūsdienu bērni atcerēsies deportācijas labāk nekā no grāmatām.

Karīna

“Sibrījas haiku” ir izcili radīts skaudrs, bet ļoti, ļoti, ĻOTI vajadzīgs stāsts. Veids, kā izstāsta vēsturi, tehniski sarežģīti un pārsteidzoši. Un, man vismaz šķiet, ka ne tik daudz par varu maiņu, netaisnību un pāridarījumiem, bet gan par spēku to izdzīvot, saglabājot cilvēcību. Kamols kaklā un ticība labajam.

Ieva

Smags stāsts, kas izstāstīts formātā, kuru var uztvert kā bērni, tā pieaugušie. Lielisks vizuālais noformējums, skaņa un pārliecinoša aktierspēle. Aizkustināja līdz sirds dziļumiem. Šī brīža politiskajā kontekstā īpaši aktuāla izrāde. Lai gan šis ir stāsts, kuru nedrīkstam aizmirst nekad. Un ir labi, ka ir atrasts veids kā to pastāstīt arī bērniem.

Ineta

Burvīga izrāde,tā jāredz ir visiem! Visi tehniskie risinājumi,gaismas (kā vispār to var paveikt?!),aktieru darbs līdz niansei perfekts,ģeniāli! Milzīgs paldies visai komandai! Noteikti iešu vēl!

Ints

Sen nebija būts Leļļu teātrī. Ļoti laba izrāde gan priekš bērniem un jauniešiem, gan pieaugušajiem. Ļoti patika izrādē izmantotie tehniskie risinājumi. Noteikti jāiekļauj Skolas somā. Paldies visai komandai par šo izrādi!

Maija

Ļoti iesaku aiziet! Un ar bērniem. Šai izrādei jaunietis par vecu nebūs, lai apmeklētu Leļļu teātri. Aktieri kā vienmēr pārtalantīgi, nebeidz pārsteigt. Un visi tehniskie risinājumi, visa "virtuvīte" notiek tur pat uz skatuves, tas tiešām ir iespaidīgi. Un, protams, pats vēstījums...vienaldzīgo nepalika. Kādu salveti gan vajag paķert līdzi...

daniels

Ļoti labi

Ilze

Atsauksmēs biju izlasījusi, ka izrādes beigās būs jāraud, bet man ar vienu kabatas lakatiņu bija par maz! Tā kā Aļģa stāsts tik ļoti saistījās ar manas vecmāmiņas piedzīvoto un stāstīto, asaras acīs bija gandrīz visu izrādes laiku. Īpaši aktuāli arī šodien, kad tepat blakus plosās karš un tiek iznīcinātas cilvēku mierpilnās ikdienas dzīves. Izrāde, kurai emocionāli jāsagatavojas, bet tas būs tā vērts!

Baiba

Šī izrāde ir negaidīti, pārsteidzoši īpašs piedzīvojums. Kā skaudro, sāpīgo izsūtījuma tēmu attainot dzīvi, radoši, līdzpārdzīvojumu raisoši. Mēs bijām kopā ar pusaudžu puišiem, kas aizrautīgi sekoja gan stāstam, gan veidam kā tas tika izspēlēts kā vizuāli, tā ar skaņas efektiem. (P.S.Topošais mūziķis atzīmēja arī aktieru teicamo vokālo sniegumu.) Un mājās braucot bija tēma nopietnām sarunām par vēsturi un ne tikai. Šī ir izrāde, kas jāredz!

Ausma

Neesmu Leļļu teātra fane. Arī tad, kad bērni bija mazi. Bet, pēdējos gados, vienas ļoti lielas Leļļu teātra entuziastes iedrošināta, esmu apmeklējusi pieaugušo izrādes Leļļu teātrī un šoreiz - ar pozitīvu pieredzi. Sibīrijas haiku! Salauza pilnīgi visu manu priekšstatu par Leļļu teātri VISPOZITĪVĀKAJĀ nozīmē. Zālē pilnīgs klusums, neviens neknosījās un nečīkstināja krēslus, netika ieslēgts telefona apgaismojums, visa uzmanība uz skatuvi, tverot katru vārdu un kustību uz tās. Saturiski zināma līdzība ar Melānijas hroniku, tikai šoreiz - BĒRNA acīm redzētais, justais, saprastais. Tas grūtums un Sibīrijas skaudrums - tā viegli, it kā spēlējoties, tika izstāstīts un vizuāli parādīts ar neskaitāmām bildēm. Man patika! Arī nobeigums! Ar - nu jau manām asarām acīs - mātes vārdiem, ka jāatceras LABAIS. P.S. Uz āboliem tagad skatos ar pilnīgi citām acīm.

Diāna

Paldies Leļļu teātrim par šo spēcīgo izrādi. Ļoti skaists, dvēselisks baudījums acīm, taču tai pat laikā sāpīgs temats, kas tiek attainots caur bērna acīm, piešķirot sūrajai pieredzei nelielu gaismas staru. Fantastisks aktieru darbs, burvīgas ilustrācijas. Izrāde noteikti jāredz visiem pieaugušajiem! Āboli nu guvuši pavisam citu nozīmi...

Aija

Paldies par lielisko iestudējumu, kas ne tikai aktieru spēlē, bet arī tehniski dzimst "šeit un tagad" skatītāju acu priekšā. Interesanti gan vērot šo procesu, gan ļauties stāstam par āboliem, dziesmu un mīlestību pret dzīvi, neraugoties ne uz kādu ļaunumu. Šķiet, labs formāts, lai teātrī "iemānītu" arī pusaudžus :) - būs par ko sajūsmināties dažādiem vecumiem!

Inguna

Pateicos @Lelluteatris , šodien redzētais iestudējums Sibirijas haikas apgāza manu priekšstatu par leļļu teātri..stāsts atver tādus sāpīgus stāstus , ko sirdī glabā daudzi lietuvieši un tieši tāpat arī latvieši. Aktieru sniegums, vizuālais izpildījums , skaņas un manas asaras.....

Kristīne

Fantastiska izrāde. Noteikti jāredz, interesants un aizraujošs ir viss. Gan aktieru meistarība, gan fakts, ka tehniskās aizkulises ir uz skatuves.

Elīna

Leļļu teātra komanda jau atkal pierāda, ka smagas tēmas var un vajag rādīt (gan bērniem, gan pieaugušajiem). Kā izsūtīšanu un Sibīrijas sāpes izstāstīt bērniem saprotami, nekļūstot bērnišķīgiem vai pat muļķīgiem? Manuprāt, izrādes komanda atradusi izcilu veidu. Papīra animācija bija neredzēts risinājums, bet ļoti piemērots. Brīžiem pat grūti sadalīt uzmanību, jo interesanti vērot gan aktieru darbošanos skaņu radīšanā, gan gala rezultātu ekrānā. Paldies un sveicu atpakaļ savās mājās! :)

Inese

Brīnumaina izrāde, ļoti smalka, ļoti skaista, ļoti aizkustinoša, tā burtiski ievilka un apbūra. Milzīgs paldies režisoram Valteram Sīlim, izrādes radošajai komandai un lieliskajam aktieru ansamblim! Un, protams, Leļļu teātrim!

Luīze

Ļoti aizkustinoša un svarīga izrāde! Man ir liels prieks, ka Leļļu teātrī ir uzvedums, kurassaturs ļauj gan ar bērniem, gan pieaugušajiem uzsākt sarunu par būtiskām tēmām - vēsturi, ģimeni, nāvi, karu, sāpēm, cerību. Aktieru uzstāšanās, vizuālais noformējums, skaņas un mūzika tikai bagātināja emociju pieplūdumu. Ieteiktu šo izrādi noskatīties jebkurā vecumā. Paldies!

Kristaps

Aizkustinoša izrāde par pamatu ņemot oriģinālās ilustrācijas grāmatā un skatītāja priekšā veidojot animācijas filmu. Sajūta kā pēc laba kino apmeklējuma.

Evija

Kaut kas pilnīgi negaidīts šī teātra repertuārā! Tik vienkāršā un vieglā veidā pasniegta šāda mūsu tautas vēstures daļa. Lai arī šāda tēma nav viegla un ļoti patīkāma, bet tā mūs izglīto un neļauj aizmirst pagātni. Noteikti ieteiktu to noskatīties skolēniem, lai stiprinātu zināšanas par mūsu vēsturi, un arī citiem, kas svarīgi izprast šo laiku noteikumus. Liels paldies aktieriem un radošai komandai!

Līva

Izrāde, kas neatstāj vienaldzīgu, vēl pēc izrādes, notiek pārdomas par izrādē redzēto un piedzīvoto, sevišķi, ja vēl tavā dzimtā šī izsūtīšana ir pieredzēta. Ļoti saprotami attēloti vēstures notikumi, kas sniedz reālistisku ieskatu. Pats pasniegšanas veids ir izcils, pārdomāts, aktieri kolosāli. Izrāde ierauj no pirmās līdz pēdējai minūtei. Domāju, ka izrāde ir jāredz katram Latvijas skolēnam un arī vecākiem, lai saprastu, kam mūsu senči ir gājuši cauri un novērtētu to, kāda dzīve ir viņiem. Izrādes beigās stāvovācijas, kurās asaras nebirst tikai retajam. Sirsnīgs paldies par aktivitāti ārā pēc izrādes ar ugunskuru un ābolu sēkliņu stādīšanu.

Megija

Brīnišķīga izrāde! Iesaku tik skaistu pieredzi ikvienam. Aizkustinoša. Kabatlakatiņu sagatavot vajag, bet bērna skatījums uz piedzīvoto pieredzi lika arī daudz smaidīt un pasmieties. Aizraujoša gan stāsa, gan izvēlētās tehnikas dēļ. Bija interesanti paralēli skatienam uz ekrānu vērot aktierus tiekam galā ar tik daudz uzdevumiem. No sirds paldies!

Vita Radziņa

Liels Paldies Visai radošajai komandai par spēcīgo,sensitīvo un skumji skaisto darbu! Aizkustinoši,emocionāli un efektīgi Jūs pievēršat uzmanību vēsturei,vērtībām,stāstam,visam!Es ieteiktu uz to iet visai klasei kopā! Spēcīga šī Haika!

Inguna

Stāsts ir skumjš, kā gan savādāk, bet izstāstīts caur ļoti gaišu bērna atmiņu prizmu, piedodošs. Stāsts ir arī interesants un aizraujošs, un vizuāli estētisks. Domāju, pieaugušie un bērni šeit redzēs katrs savu Sibīriju un varbūt labi, ka tā. Lai arī esmu daudz lasījusi un dzirdējusi šādus stāstus, šajā atkal ieraudzīju ko jaunu. Paldies, laba izrāde!

Ieva

Izrāde lieliska. Vienkāršā valodā pastāstīts par saržģītu tēmu. Iesaku skolēniem vēstures priekšmeta ietvaros. Paldies. Nenožēlosiet. Žēl tikai, ka ir bērni, kuri iedomājas, ka atnākuši uz cirku. Nācās aizrādīt, jo vecāku nebija blakus. Gan dzīve izmācīs, jo stipri šaubos, vai viņi vispār saprata, kāda ir izrādes būtība un pamatdoma. Jā, piekrītu, šī noteikti nav leļļu teātra standartizrāde, nav komedija, bet tas viss process, kā izrāde notika, skaņu atdarināšana, multfilma, kas tapa skatītaju acu priekšā un virnkāršais izjustais stāsts puikas acīm, tiešām ir pelnījis stāvovācijas izrādes beigās (bija!!!). Paldies visai aktieru un režijas komandai.

Simona Orinska

Ļoti aizkustinoša, izcila un vizuāli smalka izrāde par sarežģītu tēmu - deportāciju traumatisko pieredzi un zaudējumiem. Notikumi - dzīves un nāves līdzpastāvēšana, ieraudzīti maza zēna skatienā, ar haikām piemītošu tiešumu un poētiskumu, atbrīvo sakrāto spriedzi un ļauj piedzīvot patiesu līdzpārdzīvojumu, kas tik ļoti nepieciešams nācijas traumas dziedināšanā un personisko sakņu apzināšanā. Bravo visai izrādes komandai!

Tava atsauksme

* Ja atsauksme neatbilst vispārpieņemtām normām, Leļļu teātris ir tiesīgs to nepublicēt

Personas datu pārzinis - VSIA "Latvijas Leļļu teātris", reģ.nr. 40003782984, adrese: Kr.Barona iela 16/18, Rīga, LV-1050;
Kontaktinformācija: e-pasta adrese: info@lelluteatris.lv, tālrunis + 371 67285418

Atsauksme iesūtīta!

Publikācijas

Teātra Gariņš. Leļļu teātra izrāde “Sibīrijas haiku” gan bērniem, gan pieaugušajiem" // nra.lv, 14.04.2024.

S. Remere. "Fails, kuru grūti atvērt" // Teātra Vēstnesis, 2lpp., 13.03.2024.

S. Remere. "Fails, kuru grūti atvērt" // Teātra Vēstnesis, 3lpp., 13.03.2024.

S. Remere. "Fails, kuru grūti atvērt" // Teātra Vēstnesis, 4lpp., 13.03.2024.

I. Kļaviņa. "Mazajiem par lielu tēmu" // Kultūrzīmes, 07.02.2024.

J. A. Ķirķis.  "Kā izstāstīt vēsturi" // Ir.lv, 30lpp., 01.02.2024.

J. A. Ķirķis.  "Kā izstāstīt vēsturi" // Ir.lv, 31lpp., 01.02.2024.

A. Rozentāls. "Sibīrijā āboli neaug" // Kultūras Diena un izklaide, 10lpp., 01.02.2024.

A. Rozentāls. "Sibīrijā āboli neaug" // Kultūras Diena un izklaide, 11lpp., 01.02.2024.

I. Burāne. "Par uztveri un iztēli" // Latvijas Avīze, 24.01.2024.

K. Balcare. "Āboli sniegā. Recenzija par Leļļu teātra izrādi "Sibīrijas haiku"" // lsm.lv, 23.01.2024.

"Kultūrdeva" ieskatās Latvijas Leļļu teātra izrādē "Sibīrijas haiku" // Kultūrdeva, 21.01.2024.

I. Kļaviņa. "Par ābolu sēkliņām un mums" //kroders.lv, 16.01.2024.

A. Šavrejs. ""Sibīrijas haiku" nebūt nav bērnu izrāde tiem, kas vecāki par desmit gadiem" //rus.lsm.lv, 16.01.2024.

B. Kušķe. Ar izrādes «Sibīrijas haiku» pirmizrādi Leļļu teātris atgriežas mājās – atjaunotajā ēkā //Latvijas Radio, 30.10.2023.

Mēs izmantojam savas un trešo pušu sīkdatnes, lai uzzinātu, kā jūs izmantojat mūsu mājaslapu un nodrošinātu mājaslapas funkcionalitāti. Lai uzzinātu vairāk par mūsu sīkdatņu politiku, lūdzam noklikšķināt uz pogas “Vairāk informācijas”.

Jūs varat piekrist visām sīkdatnēm, noklikšķinot uz pogas “Piekrītu” vai noraidīt, noklikšķinot uz pogas “Nepiekrītu”.

Noklikšķinot uz pogas “Nepiekrītu”, tiks izmantotas tikai funkcionālās sīkdatnes, kuras ir nepieciešamas, lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību.