Par teātri

Leļļu teātra māksla piedzīvo īstu renesansi visā pasaulē un saista arvien dažādāku paaudžu skatītāju prātus un sirdis. Tā ir spējīga māksla pārdzīvojumam dāvāt ko tādu,  ko nevar aizstāt, uzburt neviens cits mākslas veids. Mūsu leļļu teātra uzdevums ir pavērt priekškaru uz šo savdabīgo teātra nozari, un kļūt tai par bērna dzīvē  neatņemamu sastāvdaļu.

Ap aktiera un lelles duetu kā varenu asi griežas izrādes tapšanas process. Tajā sagrupējas – runātais vārds, lelle, telpa, mūzika, gaisma, kura ar katru dienu kļūst izteiksmīgāka, krāsaināka un fantāzijas bagātāka. Lai to visu nodrošinātu, mūsu teātrī tiek meklēti jauni izteiksmes līdzekļi, tehnikas iespējas.

Leļļu karaļvalsts vārtus teātris nespēj atvērt visiem tikai ar pašu nopelnīto vai ar savu autoritāti profesionāļu vidū valstī un starptautiskajos pasākumos. Ir vajadzīgs sabiedrības atbalsts – sponsorējot, ziedojot, ieguldot darbu un materiālus. Jaunās paaudzes interešu vārdā mēs esam atvērti dialogam un savstarpējās sadarbības iespējām.

Mārtiņš Eihe
Latvijas Leļļu teātra valdes loceklis

Misija

Latvijas Leļļu teātris veicina izglītotas, radošas un vienotas sabiedrības veidošanos, piedāvājot daudzveidīgu, laikmetam atbilstošu repertuāru bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem. Izmantojot gan tradicionālas, gan inovatīvas leļļu mākslas tehnikas, Latvijas Leļļu teātris nodrošina leļļu mākslas tradīciju saglabāšanu un sekmē šīs nozares tālāku profesionālo attīstību.

Vīzija

Latvijas Leļļu teātris kā nozīmīgs valsts kultūras centrs, kura repertuārs saista arvien dažādāku paaudžu skatītājus un piedāvā augstvērtīgu leļļu un vizuālā teātra pieredzi. 

Mērķi

  • Piedāvāt laikmetam atbilstošas izrādes bērniem un cita vecuma auditorijai

  • Bagātināt Latvijas teātra telpu ar daudzveidīgām un inovatīvām izrādēm, izmantojot dažādas leļļu tehnikas;

  • Nodrošināt iespēju ikvienam Latvijas iedzīvotājam izglītoties, attīstīt savus talantus un spējas radošā un draudzīgā gaisotnē;

  • Popularizēt Latvijas kultūras tradīcijas un leļļu mākslu, piedaloties starptautiskos festivālos un meistarklasēs;

  • Veicināt sabiedrības interesi un informētību par leļļu teātri, leļļu mākslas tehnikām un tradīcijām;

  • Arhivēt Latvijas Leļļu teātra seno un bagāto pieredzi, padarot to pieejamu nākamajām paaudzēm;

Repertuāra politika

Latvijas Leļļu teātra daudzveidīgajā repertuārā iekļauti latviešu un pasaules klasikas darbi, pasaules skaistākas pasakas, izrādes ar bērnu iemīļotajiem literārajiem varoņiem un mūsdienu literārie darbi. Teātra repertuārā sev interesantu, aizraujošu un izglītojošu izrādi atradīs gan mazākie skatītāji, gan pusaudži, gan arī pieaugušie. Lai nodrošinātu augstu kvalitāti, teātrī strādā profesionāli aktieri, režisori un leļļu meistari, kas regulāri pilnveidojas, sadarbojoties ar pazīstamiem pasaules leļļu teātra speciālistiem. Latvijas Leļļu teātris spēlē izrādes ne tikai teātra telpās, bet arī izbraukumos visā Latvijas teritorijā. Pielāgojoties skatītāju vēlmēm, piedāvājam grupām iespēju pasūtīt izrādi sev vēlamā laikā.

 

Teātra vēsture

Pirmsākumi.

Teātra pirmsākumi meklējami II Pasaules kara laikā Krievijas pilsētā Ivanovā, kur pagaidu patvērumu bija raduši daudzi latviešu mākslinieki. Jaunveidotā Latvijas PSR Valsts Mākslas ansambļa ietvaros radās neliela leļļu teātra aktieru trupa, kas sāka iestudēt izrādes bēgļu bērniem. Trupa pierādīja savu dzīvotspēju, mākslinieciski auga un 1944. gadā atgriezās Latvijā, kur tā paša gada 4. oktobrī tai tika piešķirts profesionāla valsts teātra statuss. Teātrim tika ierādīta mājvieta nelielā divstāvu ēkā K. Barona ielā - pēc arhitekta Ernesta Poles projekta 1911. gadā celtā būve jau bija piedzīvojusi dažādus laikus un īpašniekus – šeit savulaik atradies kino, aptieka, spiestuve un zīmogu darbnīca, kafejnīca un vairākas tirgotavas.

Latvijas Leļļu teātra veidotāji un pirmie vadītāji bija dzejniece Mirdza Ķempe un režisors Jānis Žīgurs. 1946. gadā teātrī līdzās latviešu trupai tika izveidota arī krievu trupa, kas darbojās līdz pat 2022./2023. sezonas beigām un Latvijas Leļļu teātris bija vienīgais profesionālais leļļu mākslas ansamblis Baltijas valstīs ar divām trupām – latviešu un krievu.

Piecdesmitie un sešdesmitie gadi.

Piecdesmitajos un sešdesmitajos gados izveidojas teātra mākslinieciski-tehniskais kodols un sākas Valsts Leļļu teātra strauja radošā izaugsme. Darbu uzsāk režisors un mākslinieks Arnolds Burovs, Pāvils Šenhofs, režisore Tīna Hercberga un citi. Katrs no viņiem atstājis neizdzēšamu iespaidu un tikai sev raksturīgu rokrakstu Leļļu teātra vēsturē - Arnolda Burova izrādes savulaik tika uzskatītas par jaunu māksliniecisku virzienu aizsākumu PSRS leļļu teātra mākslā un guvušas atzinību starptautiskajā leļļu teātru arēnā, Tīna Hercberga pirmā sāka iestudēt leļļu izrādes pieaugušajiem, ar Pāvila Šenhofa vārdu var apzīmēt veselu laikmetu Latvijas Leļļu teātra vēsturē. Šis mākslinieks līdz pat 2000. gadam - vairāk nekā 50 gadu garumā - darbojies gan kā mākslinieks, gan kā režisors, izveidojot ap 300 inscenējumu.

Šodiena

Šobrīd teātris katru sezonu iestudē vidēji 9 jaunas izrādes, tās veido gan štata režisori, gan viesrežisori un viesmākslinieki, veidojot nepieciešamo māksliniecisko balansu. Leļļu teātrī šobrīd strādā 20 aktieri. Četri no teātrī strādājošajiem aktieriem ir gados jaunākie kolēģi - 2019. gadā Latvijas Kultūras akadēmiju beigušie aktieri. Teātrim kopš tā pirmsākumiem ir savas meistaru darbnīcas, kur pašrocīgi tiek gatavotas visas izrādēm nepieciešamās lelles un dekorācijas.

 

 

 

Mēs izmantojam savas un trešo pušu sīkdatnes, lai uzzinātu, kā jūs izmantojat mūsu mājaslapu un nodrošinātu mājaslapas funkcionalitāti. Lai uzzinātu vairāk par mūsu sīkdatņu politiku, lūdzam noklikšķināt uz pogas “Vairāk informācijas”.

Jūs varat piekrist visām sīkdatnēm, noklikšķinot uz pogas “Piekrītu” vai noraidīt, noklikšķinot uz pogas “Nepiekrītu”.

Noklikšķinot uz pogas “Nepiekrītu”, tiks izmantotas tikai funkcionālās sīkdatnes, kuras ir nepieciešamas, lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību.