Lilija Berzinska

The House of Flying pigs

4+LV
1h 20min  / Act 2
Main hall of the Riga Latvian Society House
12.00 - 18.00 EUR

Nearest performances

About the performance

Premiere: 18.03.2022.

The strangest and at the same time the most special circus artists - pigs, have united in the traveling circus of the Latvia Puppet Theater under the name of "The House of the Flying Pigs"! Each of these talented artists is unusual in being able to perform tricks that no other pig in the world could do. Together they create a completely unforgettable circus show. Although quarrels happen from time to time, pigs are excellent team players and able to solve any problem. When a guest who does not even live on this planet arrives in the circus unexpectedly, a rescue plan is created in the pig team... This exciting musical performance with elements of a puppet circus will give the audience the opportunity to watch unsurpassed circus tricks live and get to know the unusual life of the circus backstage.

Creative team

Stage director:
Edgars Kaufelds
Scenographer, puppet designers:
Kristaps Kramiņš
Music authors:
Edgars Šubrovskis, Sniedze Prauliņa
Lyrics:
Edgars Šubrovskis
Lights designer:
Uldis Andersons

Video

Latvijas Leļļu teātra izrāde "Lidojošo cūku nams"
Latvijas Leļļu teātra izrāde "Lidojošo cūku nams"
Naudas triki - Lidojošo cūku nams - Latvijas Leļļu teātris

Comments

Ilze

Ļoti koša, muzikāla izrāde, kas patiks arī vairs ne maziem bērniem. Mūzika ļoti mūsdienīga un ritmiska, izcils aktieri sniegums. Šī ir izrāde kuru zinam, ka apmeklēsim vēlreiz. Prieks, ka tik ļoti dažādojat piedāvāto repertuāru.

Marija Evita

Šī ir viena no izcilākajām leļļu teātra izrādēm. Ļoti aizraujoša, ar lielisku mūzikas pavadījumu un visi tēli bija ļoti interesanti. Meita smējās, bēdājās, smaidīja un dziedāja. Ļoti vēlos iegādāties šīs izrādes video ierakstu un arī mūzikas disku. Te ir, te nav, te ir, te nav, nav..nav..nav..nav..naudas trakums, ir mūsu jaunais brīvdienu meldiņš. Paldies Latvijas Leļļu teātrim par šo skaisto izrādi. Noteikti apmeklējiet ar saviem bērniem ! Bravo!!!

Elza 6gadi

Izrāde ir ļoti forša. Iesaku visiem skatīties. Man patika, ka bija ļoti jautra izrāde un smuki dziedāja.

Tava atsauksme

* If the comment does not comply with the generally accepted norms, the Puppet Theatre has the right not to publish it
Comment has been sent in!
This website uses cookies.They make it easy for you to use the site and let us analyze the traffic.