Antoine de Saint-Exupéry

The Little Prince

6+LV
50min  / Act 1
Fireplace Hall (Riga Latvian Society House)
11,00 EUR

About the performance

Premiere: 23.09.2016

The show, featuring the brilliant and enlightening poetic tale, which is recognized as the greatest literary achievement of the 20th-century French literature, delights the audience with its unique production created with sand animation and performed by two artists.

As a child, everything is a great mystery. So often parents have to answer the questions like “What is that?” or “What does it mean?”. A child still explores the world and seeks to understand the great issues of life, asking an adult to be his wise companion in this complex but nevertheless exciting journey.

The show summons us to join the Little Prince and once again indulge ourselves in the journey of discovery and revelation, whilst not so much observing the outer world, but focusing on understanding the people around us.

Director Vija Blūzma comments: “The most fascinating thing is that the creation of the show is produced directly on the stage. The artists are working with the sand in front of the audience and one can witness the miracle of a sand tale, how this world is created and how it can change.

What I myself find the most appealing in this material and in this wonderful classic story about the Little Prince is the Little Prince himself. He discovers the world through adventures, happenings and people he meets and at the same time people discover and find themselves thanks to this Little Prince. He is like a child, who is very eager to explore this world, to understand how it works and why things happen the way they do and not otherwise. And the Prince, looking at the world through the eyes of a child, sees it clearer, much more honest. Just as our children would like us to give them clear and honest answers to their questions, without trying to mask, enhance or telling “fairy stories”.

It would be great if parents and children could read the book and talk it over before attending the show. This would make the show a great sequel to this conversation.”   

 

Creative team

Stage director:
Vija Blūzma
Stage & costume designer:
Anita Znutiņa-Šēve
Composer:
Ilze Grunte

Roles are played by

Video

Mazais princis

Comments

Signe

Paldies par izrādi! Ideja par smilšu animāciju ir lieliska, bet izrādes potenciāls tomēr līdz galam netiek izmantots, brīnuma sajūta īsti nerodas. Aktieru runasveids pārāk piezemēts, brīžiem neloģiskas intonācijas, izrādes temporitms pieklibo, nepaliek laika atskārsmei. Bērni sāk garlaikoties, lai gan ar maziem uzlabojumiem varētu likt viņu elpai aizrauties. Veiksmi darbā!

Dace

Izrāde bērniem (drīzāk gan pieaugušajiem) noteikti virs 7 vai pat vairāk gadiem. Filozofiski apcerīga, bērniem diez vai piemērota. Doma apslēpta pārāk dziļi. Zālē bija ap + 30 grādiem un tas nepalīdzēja noturēt uzmanību. Man kā pieaugušajam izrāde patika.

Maruta 30.04.2017.

Paldies par neparasto, bet brīnišķīgo izrādi! Laikam jau derētu bērnu vairāk sagatavot šai izrādei... ka sākumā ir lidmašīnas skaņa utt. Manai mazmeitai (bez mēneša 7 gadi) vislabāk patika Planēta ar Karali!

Meja

Izrāde noteikti ir vecākiem bērniem un pieaugušajiem. 6 un 7 gadu veci abi vienā balsī apgalvoja, ka bija garlaicīgi un nevarējuši sagaidīt beigas.

Dana

Iesaku vecākiem apdomāt vai tiešām Jūsu bērns spēj koncentrēties 50 min. Izrādē bija arī mazāki bērni par 6 gadi, kuriem diezgan ātri apnika un teātra darbiniece bija spiesta viņus kušināt un atturēt no vārtīšanās. Šī izrāde ir vecākiem bērniem, noteikti virs 7 gadi vai pat pieaugušajiem.

Dzīle

Paldies par burvīgo izrādes noskaņu ! Vienīgi nobeigumā jēgpilnāk būtu no kofera izņemt nevis neko nesimbolizējošu apelsīnu, bet "Mazā Prinča"grāmatu un , aktieriem apsēžoties uz krēsla, pāršķirstīt un uzaicināt bērnus pārlasīt šo grāmatu, jo izrādē daudz kas netika izstāstīts.

Tava atsauksme

* If the comment does not comply with the generally accepted norms, the Puppet Theatre has the right not to publish it
Comment has been sent in!
This website uses cookies.They make it easy for you to use the site and let us analyze the traffic.